:::
okumakta olduğunuz yazı...
Blogla ilgili, Kullanmak lazım, TOP 10, tweet, yazılarım

Twitter’da nasıl trending topic olunur

Günün modası bu. Sosyal medyayı öylece kullanmak yerine ondan faydalanmayı seçenlerdenseniz, twitter’da “trending topic (TT)” olayını duymuşsunuzdur. Önce basitçe anlatmaya çalışayım şu trending topic ne menem birşeydir :)

Twitter, çokça kullananı ve 140 karakteri geçmeyen mesajlarıyla tabi olarak hızla akan bir gündemi hem oluşturuyor hem de takibini kolaylaştırıyor. Twitter.com‘a girdiğinizde sol sütunda gördüğünüz Türkiye gündemi de Türkiye’de o anda en çok bahsedilen konu başlıklarını sıralıyor. Aslında hepsi bu. Sadece twitter’da mesajların çok hızlı akmasından dolayı bu liste de aynı hızda değişime uğruyor.

Trending topic’teki bu listeye baktığınızda birşeyler dikkatinizi çekiyor mu? Bazı kelimelerin başlarında “#” işareti var. Bazılarında yok. Olmayanlara “naturally trending topic – doğal olarak trend eden başlıklar” diyebiliriz genel olarak (her zaman doğru olmasa da). Mesela o gün ekmeğe atıyorum %200 zam yapıldıysa, insanların bunu sıkça tweet etmesine bağlı “ekmege %200 zam” trending topic olabilir. Başında “#” olan kelimeler ise (ki bunlara HASHTAG adını veriyoruz) genel olarak birilerinin özel olarak çabalamasıyla trend eden başlıklar. Buraya dikkat >>> Birden çok kelime olduğunda hepsinin birleşik yazılması, Türkçe karakterlerin kullanılmamasına özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Örnek vereyim bir de tam olsun :). Geçenlerde trend eden başlıklardan biri “#bencocukken” idi. Tweetçiler demek ki çocukluklarından bahsetmeyi çok istiyorlarmış ki, bu bir anda ilk sıraya çıkıverdi. Yoksa gündem oluşturduğundan filan değil.

Şimdi gelelim konumuza! Twitter’da bir konuyu nasıl Trending Topic‘e taşırız. Öncelikle bunun önemi şu: Bir konuyu trending topic’e taşıdığınızda artık bu twitter’daki herkesin dikkatini çekmeye başlar. O başlığa tıklayarak verdiğiniz linklere, videolara, artık içerik neyse ona kolayca ulaşabilirler. Daha da güzeli hiç tanımadığınız insanlar da bu konudan kendi tweet’lerinde bahsetmeye başlayabilirler ve konunun trending topic’teki ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilirler.

Neler yapmalı / neler yapmamalı…

Öncelikle yapmaktan kaçınmanız gerekenlerden bahsedeyim.

1. Sırf trending topic yapmak için tamamen alakasız bir tweetinizin içine kendi Hashtag’inizi yerleştirmeyin.

2. Arka arkaya aynı ya da benzer tweet’ler atmayın. Mesela aynı tweet’i kopyala/yapıştır yöntemiyle 5 kere atmanızın trending topic’e girmenize hiçbir faydası yok. Olmadığı gibi twitter hesabınızın bloke edilme tehlikesi bile olabilir. Aynı durum 1. madde için de geçerli. Demek ki neymiş, dürüst olacakmışız :)

biraz biraz ipucu…

Konunuzla alakalı olsa da, içeriğini kopyalamadan farklı olarak da kullansanız Hashtag’inizi kullandığınız, arka arkaya attığınız diyelim ki 50 tweet malesef hashtag’inizi trending topic’e taşımaya yetmiyor. Onun yerine arada farklı tweetler atmak, başka mevzulardan da bahsetmek, sonra geri dönüp tekrar hashtag’li olarak aynı konudan bahsetmek daha etkili. Yani hashtag’li tweet frekansınızı düşük tutmalısınız. Ama elbette bu da yeterli değil.

Attığınız hashtag’li tweet sayısındansa, bu hashtag’i kullanarak tweet atan çok sayıda kullanıcı olması daha etkili. Yani aynı hashtag’i sık olarak kullanan 5 kişidense, daha az sık kullanan 100 kişinin bu hashtag’i trending topic yapması daha olası. İşte bunun için bu konuyla ilgilenen insanları toplayıp biraraya getirmek, konudan haberdar edip organize olmak, mümkünse ünlü / çok kişi tarafından takip edilen birilerini bu gruba ve organizasyona dahil etmek önemli görünüyor.

Bir başka ipucu da hashtag’li tweet’lerinizin düz bir cümle yerine bir soru cümlesi içermesi. Bu şekilde, hızla akıp giden twitter sayfasında farklı kullanıcıların dikkatini konuya çekmek ve onların da aynı konudan bahsetmesini sağlamak daha kolay ve elbette daha eğlenceli :)

Son olarak önemli bir konu da gündemi takip etmeniz. Bakın bakalım o gün Trending Topic’ler nelerden oluşuyor. Örneğin politik gündem çok yoğun olup, trend eden başlıkların bir kısmını AKP, diğer bir kısmını CHP ile ilgili hashtag’ler işgal etmiş olabilir. Hele bir de aynı gün Fenerbahçe-Galatasaray maçı varsa, hashtag’inizi bu listeye taşımak kolay olmayabilir. Tabi eğer adınız Sezen Aksu’ysa ve o gün Ajda Pekkan’la saçsaça başbaşa birbirinize girdiyseniz o başka :)

Efendim, yazılarımın sonunu bağlamak gibi bir özürüm var. Samimi olarak söylüyorum işte :). Bu sefer de şöyle bitireyim. Bu yazdıklarımı bizzat denemiş etmiş filan değilim. Sadece dış kaynaklardan bulduğum ve değerli gördüğüm iki yazıdan biraz tercüme ederek, biraz dilim döndüğünce kendim ekleyerek birşeyler karalamaya çalıştım. Umarım biraz da olsa faydası olur… İşte sözünü ettiğim iki kaynak da bunlar:

Twitter Help Center
How to make a Trending Topic on Twitter and How Not To 

 

About Hakki Fenerci

Digital Artist, NFT Artist, Illustrator, Graphic Designer based in Barcelona. Singer, Songwriter, Lyricist and (tadaaa) Former Dentist :).

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 107.606 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
%d blogcu bunu beğendi: