:::
okumakta olduğunuz yazı...
Fotoğraf, Görmek lazım, Gezmek lazım, iPhone 4, seyahat, tatil, Tatmak lazım, tecrübe etmek lazım, yazılarım

美丽的上海 : Beautiful Shanghai

Şangay’dayken diğer tatillerde yaptığım gibi günlük tutmadım. Onun yerine çekmiş olduğum fotoğraflar üzerinden Shanghai tacrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

FOTO 1

 • Shanghai’e gelir gelmez beni ilk etkileyen inanılmaz gökdelenleri oldu (FOTO 1). Sadece yüksekliğinden değil ama… mimari olarak da hepsi birbirinden iddialıydı. O yüzden meraklı japon turistler gibi her gökdelen gördüğümde resmini çekmeye çalıştım. Soldaki de bunlardan biri. Aşağıya doğru kaydıkça bunlardan daha fazlasını da göreceksiniz. Bu binaların bir çoğu elbette falanca banka, filanca televizyon kanalı gibi büyük firmalara ait. Dolayısıyla içlerine girip ziyaret etme şansım olmadı ama dışarıdan fotoğraflarını çekmek bile yeterince baş döndürücüydü…
 • FOTO 2

  Shanghai’da şehrin içindeki ana caddeler inanılmaz geniş ve aynı zamanda tertemiz (FOTO 2). Yayalar için elbette yaya geçidi, trafik ışığı filan var ama… ama bu ışıklara aldıran eden yok gibi. Arabalar, motosikletler, bisikletler ve tabi ki yayalar buldukları boşluktan dalıveriyolar. Bizim gibi trafik kurallarına sıkı sıkıya riayet eden (!) memleketlerden gelenler için karşıdan karşıya geçmek, indiana jones tadında bir macera demek :)

 • FOTO 3

  Gayet lüks mağazaların bulunduğu bir caddede ilerlerken ara sokaklarda insanların yaşadığı, küçük sitecikler şeklinde ama eski binaların olduğu, içinde kuaför kasap gibi küçük dükkanların olduğu sokaklar görebiliyorsunuz (FOTO 3). Tabi bu bodur binaların arkasından yine o meşhur gökdelenler yükseliyor. İlginç bir manzara ama kesinlikle görmeye değer.

 • FOTO 4

  Burası 580… Bina numarası da 580:) (FOTO 4)… İçinde neler yok ki… Çantacılar, giyim mağazaları, elektronikçiler, ayakkabıcılar, hediyelik eşyacılar… ama en önemlisi hepsinde saatler. özellikle de Rolex. Çakması tabi :) Bu kompleks oldukça turistik bir yer. Gezerken sizin turist olduğunuzu hemen anlayıp (gözlerimiz çekik değil malum) başlıyor sıralamaya… Come take a look, You want watch? You want Rolex? My friendaaa, come… O da yetmiyor bazen kolunuzdan ciddi ciddi tutup dükkanlarının içine çekiyorlar sizi. Burası Şangay’daki birçok “fake market”ten biri. Çantalar Louis Vuitton, Dolce Gabbana, saatler Rolex, Bvlgari… Almazsanız dövecekler nerdeyse :)

 • FOTO 5

  Bol bol gökdelen göreceğinizi söylemiştim değil mi? işte bu da onlardan bir diğeri (FOTO 5). Dış cepheleri hepsinin ayrı bir sanat şaheseri gibi. Hatta bu gördüğünüz diğerlerinin yanında sade bile kalır. Ben her zaman olduğu gibi, grubun biraz gerisinde kalmak pahasına fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Bina görmekten sıkılırsanız, gökdelen gördüğünüz anda atlayıverin o kısmı :)

 • FOTO 6

  Çin mutfağının önemli bir kısmını deniz ürünleri oluşturuyor. Balıkçıları ise bizdekilere nazaran oldukça düzenli (FOTO 6). Envai çeşit balık arasında pavuryalar, salyangozlar ve adını bilmediğimden dolayı sayamayacağım daha sürü sepet bin çeşit deniz ürünü var bu tezgahlarda. Yerken göründüklerinden kat be kat daha lezzetli olduklarını hemen ekleyivereyim :) Doğrusu ben kendimi aşarak, çok yemek seçen biri olmama rağmen, birçoğunu denedim ve tatlarını da beğendim.

 • FOTO 7

  Tekrar gökdelenlere gelelim :) (FOTO 7) Bu sefer pudong nehri kıyısında dolaşıyoruz. Nehrin diğer tarafı, bizim kaldığımız kısım. Her ne kadar bir parça boğazı andırsa da, nehrin rengi malesef mavi değil. Ama zaten fotoğrafı daha çok karşıda görünen gökdelenler için çekmiştim. En soldaki Shanghai Pearl. Radyo kulesi ama turistik olarak ziyaret edilebiliyor. Biz girmedik gerçi. En sağdakini bilmiyorum ama biz ona önce çanta dedik, sonra da şişe açacağı. Binanın en üst kısmının boşluk olduğuna dikkatinizi çekerim.

 • FOTO 8

  Yu Yuan, Sultanahmet benzeri şehrin eski kısmı (FOTO 8). Doğal olarak gaaayet turistik. Dükkanlar, mağazalar tonla. Bunların içinde çok butik olanları da mevcut, “ne alırsan 2 yuen” tadında olanlar da. Biz iki kere gittik. İlkinde nispeten tenhaydı. İkinci gidişimizde ise onların bir bayramına denk geldiği içinde turistlerden çok çinlilerin kendileri alışveriş yapıyorlardı.

 • FOTO 9

  Yu Yuan’da biz de bir parça alışveriş yaptık tabi olarak. Ancak arada bazı sahneler de kaçırılacak gibi değildi. Esnafın bir kısmı canı sıkılmış olacak ki, bir baktık oturmuş çin daması oynuyorlar (FOTO 9). Kalkıp tavla oynayacak halleri yok tabi :)… Çok da rahatsız etmemek adına burunlarının dibine gitmek istemedim ama gördüğüm kadarıyla tavlaya nazaran “zeka”larını daha çok kullandıkları bir oyun. Boş zaman değerlendirmek için ideal gibi duruyor :)

 • FOTO 10

  Eee, hep gökdelen çekecek değilim ya :)… İşte bu da geleneksel Çin mimarisinden bir örnek (FOTO 10). Hala Yu yuan’dayız ve muhtemelen fotoğraflar bu mimariyi yeterince iyi anlatmama yetmeyecek. Aslında en güzeli gidip görmek ve o dokuyu içinize sindirmek. Ancak ikinci gidişimizdeki gibi kalabalık bir güne denk gelirseniz, birinin üzerine çıkmamak için önünüze bakmaktan bu mimariyi inceleme fırsatı bulamayabilirsiniz. Shanghai’ın sadece gökdelenlerden oluşmadığını bilmek güzel en azından…

 • FOTO 11

  Az önceki gökdelen manzarasının panoramik olanı (FOTO 11). Biraz daha iyi bir fikir vermesi açısından elimde böyle bir fotoğraf da bulunsun istemiştim. Nehrin kenarında (Bund) yürürken bu manzarayı çeken tek turist ben değildim neyse ki :)… Bir nevi New York…

 • FOTO 12

  Shanghai, İstanbul’la kıyasladığımızda çok ucuz. FOTO 12, gittiğimiz bir Japon restoranından. Bu restoran teppanyaki yapıyor. Teppanyaki de nedir diyecek olursanız, ocakbaşı gibi birşey. Masanın etrafında oturuyorsunuz. Masanın ortası çelik ve alttan ısıtılıyor. Aşçı bu kısma geliyor ve sizin siparişleriniz artık nelerse, onları gözünüzün önünde pişirip tabaklarınıza servis ediyor. Siz de becerebiliyorsanız, chop stick’lerle bunları afiyetle mideye indiriyorsunuz. Çok ucuz dedim çünkü burası oldukça lüks ve turistik bir yer olmasına rağmen, sınırsız yemek ve içkiler de dahil, adambaşı 50-55 TL gibi bir fiyata çıktık. Yemek yediğimiz, alışveriş yaptığımız diğer yerler için de aynı şeyi rahatlıkla söyleyebilirim. Bu rastoranda yediklerimiz ise ağırlıklı olarak deniz ürünleriydi. Bir şekilde yolunuz Şangay’a düşerse mutlaka yaşamanız gereken tecrübelerden biri. Biz bu anlamda www.sangayrehberi.com adlı siteden çokça faydalandık diyebilirim.

 • FOTO 13

  Mc Donald’s ha şi no kiiiii (Mc Donald’s gibisi yoook melodisiyle okunacak) :). Mc Donald’s dünyanın her yerinde olur da Shanghai’da olmaz mı (FOTO 13). Fast food düşkünü olmamamıza rağmen biraz mecburiyetten, fuar alanında giriverdik Mc Donalds’a. Sadece tek bir menu veriyorlardı, kalabalıkta bekleme olmasın diye sanırım. Tavuklu olanından. Tabi ki bizdekinden farklı. Çin mutfağından baharatlı bir sosta pişirilmiş tavuk parçalarından oluşan Chickenburger. Eh, onu da tatmadım demem :)

 • FOTO 14

  Gezimizin bir parçasında bilimden uzak kalamadık. Bu bina (FOTO 14) Shanghai Science and Technology Museum’un dışından. Binanın, mimari olarak gökdelen olmasa da, şatafat yönünden diğer gökdelenlerden aşağı kalır yanı yok. İçinde ise bir katta doldurulmuş hayvanlar, bir diğerinde bitkiler, ayrı ayrı bölümlerde böcekler, örümcekler, balıklar vs var. Farklı bölümlerde ve katlarda ise uzay, fizik vs üzerine özellikle çocukların üzerinde deneyler yapabilecekleri aparatlar var. Aslında bir çeşit bilim lunaparkı gibi. Biz gittiğimizde öğrenciler gruplar halinde “azıyorlardı” :)

 • FOTO 15

  Gökdelenler gece de büyüleyici. Biliyorum, biraz bu konuda doz aşımına  sebep oldum ama göğe doğru uzanan bu binalar gökyüzünü öyle bir aydınlatıyor ki, o sırada gece olduğuna inanmak güç (FOTO 15). Bizim otelimizin olduğu nehrin tarafında büyük bir meydan var (FOTO 16). Çevresinde ise benim sayabildiğim 21 birbirinden ihtişamlı gökdelen. Alışveriş merkezleri, binaların kendi ışıkları gökyüzünü geceden gündüze çeviriyor. Siz ise sadece bakakalıyorsunuz.

FOTO 16

 • FOTO 17

  Shanghai’ın simgesi Shanghai Pearl. Gerçekten de Şangay’ın incisi. Burası sadece bir radyo kulesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda özellikle turistler için tam bir touristic interest. Şehrin ışıklarıyla aydınlanan gökyüzüne uzanan bu kuleyi elbette kaçıramazdım. Gördüğünüz kürelerin üzerindeki ışıklar, tıpkı boğaz köprüsündeki gibi habire renk değiştiriyor. Ama Şangay’lıların bu durumu bizdeki gibi kitch bulduklarını hiç sanmıyorum zira geldiğimden beri bu şehirde gördüğüm herşey çok renkli. Converse ayakkabılar bile :)

 • FOTO 18

  Burada müslüman pazarını da ziyaret etme şansı bulduk. Bir caminin çevresinde kurulan bu pazarda uygurlular hakim. Et ağırlık bir sürü yemek yapıp, cuma namazı sonrası afiyetle yiyorlar. Gayet domuz-eti-free-zone yani. Gerçi namaz filan kılmadık ama birkaç şeyin tadına baktık. Özellikle belirtmek istiyorum, acayip bir mantıları var. Bizdeki gibi değil bi defa, kocaman. İçi de kıyma+soğanla dolu. Biraz pazarın uç noktasında ise uygurlu bir amca kuruyemiş satıyor (FOTO 18). Ceviz, kuru kayısı, iğde filan. Ancak asıl enteresan olan, kayısıya Malatya’daki gibi “mişmiş” demesiydi. Bu fotoğraf da böylece kayıtlara geçti :)

 • FOTO 19

  Bir Outlet Center’dan ne beklersiniz? Herşeyden önce fiyatların normalden düşük olmasını değil mi? Burada değil. Şehrin biraz dışındaki outlet’de (FOTO 19) birbirinden lüks mağazalar ve bu mağazaların kasalarında kuyruklar oluşturan Çinliler dikkatimizi çekti. Alışverişlerini yapıp, bu lüks mağazaların poşetleriyle ortalıkta caka satan Çinli dostlarımız muhtemelen buradaki indirimli fiyatların bile Türkiye’deki aynı mağazalardan daha yüksek olduğunun farkında değiller. Tabi ki bir-iki üst kata çıkıp Clarks’ın çakması, aynı karakterlerle yazılan Cloake’yi de kaçırmamak lazım :). Burada fiyatlar hala çok düşük olmamakla birlikte oldukça makuldu :)

 • Son gecemizde koştura koştura alışveriş yaptığımız Yu Yuan‘daki bu manzarayı ise kaçıramazdım (FOTO 20). Muhteşem güzellikteki bu şehri insan hayatında mutlaka bir kere de olsa ziyaret etmeli. Farklı kültürlere, yemeklere, ırklara, alışkanlıklara açık biriyseniz, çok büyük keyif alacağınızdan eminim.

FOTO 20


About Hakki Fenerci

Digital Artist, NFT Artist, Illustrator, Graphic Designer based in Barcelona. Singer, Songwriter, Lyricist and (tadaaa) Former Dentist :).

Tartışma

美丽的上海 : Beautiful Shanghai’ için 4 yanıt

 1. I’ve sent a link from your article to twitter

  Posted by frizztext | 23/11/2011, 13:28

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: 3 Wonders: Weekly Photo Challenge (Wonder) « aNTibaKTeRiYeL - 15/11/2011

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

 • 107.606 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
%d blogcu bunu beğendi: