:::
okumakta olduğunuz yazı...
Duyarlı Olmak lazım, Eleştiri, Politik, yazılarım

22 Ağustos’tan önce, 12 Haziran var

22 Ağustos 2011 tarihi itibariyle,”ileri demokrat ve özgür” Türkiye, internette yeni bir sisteme geçiyor. Filtrelenmiş, süzülmüş, sizin ahlakınızı pirupak muhafaza edecek, özgürlüğünüzü cilalayacak cici mi cici bir internet sistemine, “merhaba” demeye hazırlanın. Bu üstün teknolojiyi dünyada uygulayabilen pek fazla ülke yok. Çin, Küba, İran ve Tayland’dan sonra yanılmıyorsam Türkiye beşinci ülke olacak. Size sunulacak olan Aile, Çocuk, Yurtiçi ve Standard adlı 4 adet filtre grubundan birini seçip, bu filtrelere uygun olarak devlet eliyle yapılacak sansürlere “evet” demek zorunda kalacaksınız.

Sansür, kısa internet tarihimiz içinde yeni birşey değil, kuşkusuz. Ancak artık engellenen 60.000’e yakın (ve muhtemelen bu filtre yöntemi sayesinde belki sayıları milyonlara ulaşacak) siteye girebilmek için, bilgisayarınızın dns ayarıydı, yok xtunnel’dı gibi hacker becerisi gerektirecek yollara başvurup, olmadık taklalar atmanıza da gerek kalmayacak. Zira bunlar da yasak. Ve hatta bunu deneyenlere ne tür cezalar geleceği de belirsiz.

Daha geçtiğimiz hafta, alan adları için alınması yasaklanan 138 kelimeye “yau, dur noluyo…” filan bile diyemeden, şimdi de bu “ahlak bekçisi” sisteme geçileceğinin açıklanması, internet kullanıcısı milyonların yüreklerine hiç de serin sular serpmedi. Bugün (hala girilebiliyorken) twitter’da akan binlerce mesajdan, #22agustos hashtag’inin twitter trends topic’te Usame bin Ladin’i bile geçip ilk sıraya yerleşmesinden bu anlaşılıyor.

Neler yapılabilir, sorusunu sorunca da şu [1], [2] yazıyı okumanızı öneririm. İnci sözlüğün AIHM’e gitmesi ve Serdar Kuzuloğlu’nun yazıları içime bir parça da olsa şimdilik su serpiyor. Ancak topluca tepki göstermek seçeneğimizi de hiç bir zaman atlamayalım ve bunu sadece internette değil sokakta da yapmak için örgütlenelim, derim… Tabi bir yol daha var. O da 12 Haziran’ın, 22 Ağustos’tan önce geldiğini hatırlamak ve hatırlatmak!

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

22 Ağustos’tan önce, 12 Haziran var’ için 2 yanıt

 1. Halen sunulan internet hizmetine ilave olarak, işletmeciler 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, isteyen kullanıcıların tamamıyla özgür iradeleri ile seçebilecekleri alternatif Güvenli İnternet Hizmeti sunacaklardır.

  Söz konusu hizmet, halihazırda birçok işletmeci tarafından ücret karşılığı sunulan filtreleme hizmetlerine veya ücretli filtreleme programlarına alternatif olarak sunulacak seçenekli, abonelerin istedikleri takdirde kullanabilecekleri ücretsiz bir filtreleme hizmeti olacaktır.
  Bu işi fazla şişiriyorsunuz gibi geliyor Yada bu kunuda hiçbir bilginiz yok..

  Posted by sss | 23/05/2011, 09:46
  • bilginiz var madem, bir-iki soru:

   – standard paketi seçersem, şu an yasaklı olan tüm siteler tekrar erişime açılacak mı?

   – internette girdiğim siteleri monitör eden bir sistem de olacak mı?

   birinciye cevabınız “evet”, ikinciye “hayır” ise, BTK bunu bir zahmet açıklasın ve insanlar da rahat etsin.

   Posted by TRKN | 24/05/2011, 00:35

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

 • 105,708 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: