:::
okumakta olduğunuz yazı...
Dr. Radi Kaliki, Duyarlı Olmak lazım, Eleştiri, Komik, Politik, yazılarım

Dr. Radi Kaliki’den hayat dersleri: Depreme dayanıklı koltuklar

Dr. Radi Kaliki

Dünyanın şu içler haline hayıflanmaktan, epeydir yazamadım sevgili okurlarım. Felaket üstüne felaket, insan hangi birine üzüleceğine şaşırıyor. Koskoca Japonya’nın şu haline bakın. Hem de dünyanın depremlere karşı en tedbirli ülkelerinden biri. Gerçi deprem de yıkamadı Japonya’yı ama ardından gelen tsunami baya bi yıkadı.

Can kayıpları şöyle dursun, koca bir ekonomi okyanusun dalgalarına teslim oldu. Tüpgaz kullanmayan Japonya’nın nükleer santralleri, o koca dalgalar yüzünden dünyayı tehdit etmeye başladı. Doğunun o kadar uzağında olmasına rağmen, radyasyonu buralara kadar ulaştı. Oraları artık siz düşünün!

Tabi devlet büyüklerimiz orda dururken bize laf söylemek düşmez. 3 küsurluk depremlerde “evim yıkılır da altında kalırım” korkusuyla camlardan kendini atıp orasını burasını sakatlayan halkımıza, “o zaman tüpgaz da kullanmayın” diyorlarsa, vardır bir bildikleri… ammaaa…

Benim bildiğim başka, sevgili okurlarım. Ülkemiz bir deprem ülkesi. Malum iki büklüm bi deprem dedemiz bile var. Adamcağızın dilinde tüy bitti, tedbirli olmamız lazım diye diye. Naptılar, ne ettiler, adamı noel baba kıvamında masallar anlatan şirin baba muadili bir yaratığa dönüştürmeyi başardılar. Şimdi kimseler sallamıyo artık ne derse desin. Bizim halk olarak birşeyi ciddiye aldığımız nerde görülmüş zaten. Deprem bile olmadan, yanından kamyon geçen bir binanın yıkıldığı bir ülkede kurulacak nükleer santrallere güvenmek için hangi “dededen” nasıl masallar dinleyeceğiz acaba?

Şu son yıllarda yeni inşa edilen, öyle her baba yiğidin yanına yanaşamayacağı, süper lüx binalar haricinde bu ülkede depreme dayanıklı birşey daha var. O da iktidarda olanların koltukları. Artık nerelerine hangi japon yapıştırıcısıyla yapıştırdılarsa, dünya da yıkılsa onların koltuklarına kolay kolay birşey olmayacak gibi görünüyor. Bizim oylarımızla gelmelerine rağmen, bize karşı oynuyorlar oyunlarını. Tüpgaz safsatasına dünya kıçıyla gülerken, burada kaç saftoriğin kendilerine kanacağını düşünerek sarfediyorlar o sihirli sözleri acaba? Gerçi dürüst olmak gerekirse, dünyanın en cahil(leştirilmiş) toplumlarından biriyiz. Eğitim yerine nükleer santrallere, HES’lere yatırım yaparsan, interneti, televizyonu sansürlersen, olacağı budur tabi olarak. Ama onlar pencereleri kapattılar, perdeleri örttüler, kapıları kilitlediler. Çıkmak isteyenleri bodrumlara kapattılar.

Ama insanlar havasızlıktan boğulmaya bi kere başladı mı artık ne radyasyonlu çay içerek, ne de tüpgaz da kullanmayın diyerek durduramazsınız. Tsunami denizden de değil ama halktan öyle bir gelir ki, o depreme dayanıklı koltuklar bile lime lime olur çıkacak olan öfkenin karşısında. Tabi böyle felaketler daha başımıza gelmeden deprem dedemizin de dediği gibi alınacak tedbirler var. O da şimdilik en yakın, 12 Haziran’daki sandık gibi görünüyor. Onun için şu aşamada halkın yapacağı en iyi şey, öncelikle okuyup bilgilenmek ve lider pozisyonundaki burnu uzamayan pinokyolara inanmamak olmalı. Sonrasında da sandık başına mutlaka gidip oylarını kullanmaları ve böylece bizleri göz göre göre kandırmaya çalışanlara, “iyi ya, sen devam et böyle…” dememeleri…

Dr. Radi Kaliki

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

Dr. Radi Kaliki’den hayat dersleri: Depreme dayanıklı koltuklar’ için 3 yanıt

 1. Have fun in Palermo… I have recently written something else about Palermo this morning, feel free to check it out! Here: http://wp.me/pPUtA-2gY

  Have fun!!!

  Posted by Dakota | 11/04/2011, 15:05
 2. I would appreciate the English translation of this…is it coming soon? Thanks!

  Posted by katharinetrauger | 08/04/2011, 15:27
  • thanks for your interest Katharine. Actually it’s not an easy text to translate, not because it’s a long one but it’s a funny, satirical text with cultural referrals. Dr. Radi Kaliki is a character I had created a few months back. He doesnt even exist :). He has a column in my blog. Even his name is satirical. Radikal is name of one of the newspapers in Turkey. And İki (which basically means “two”) is its supplement on sundays. I only moved the places of the letters to make it look like someone’s name.

   He actually has a very naive way to approach daily events and in this article he is talking about the nuclear plants planned to built in Turkey and how sensitive the subject is since Turkey is located geographically on an earthquake zone.

   I may try to make a translation of a summary maybe. I hope I can manage :))

   Posted by TRKN | 08/04/2011, 16:21

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

 • 105,713 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: