:::
okumakta olduğunuz yazı...
Blogla ilgili, Duyarlı Olmak lazım, Duyuru, Eleştiri, Politik, Sansur, yazılarım

Neden yazıyorum ki ben?

Resme tıklayarak "İnternette sansüre karşı ortak platform"a katılabilirsiniz

Neredeyse 1,5 yıldır, 100’ün üzerinde yazım için ayırdığım saatler, emek, aklımdan geçenleri bir avuç insanla paylaştığımda duyduğum haz… neden birilerine fazla gelir ki? Dünyaları deviremem yazdıklarımla, keşke devirebilsem… adaleti de sağlayamam, demokrasiyi de getiremem… keşke getirebilsem. Düşünmekle kalmayıp yazan, yazabilen kalemler olarak suçumuz ne olabilir acaba? Bir kişinin belki çiğnediği bir kural yüzünden hangi beyinler koca bir kitlenin emeğini fütursuzca “engelleme” cüretine sahip olabilecek kadar egoist olabilir ki? Biz blog yazarlarının yazdığı, çizdiği gibi binlerce yazıya değil, biraraya getirebilecekleri mantıklı birkaç cümlelik açıklamalarına ihtiyacım var.

Blog tutmaya başladığımdan beri sevdiğim kadar ifrit olduğum birçok konuda da yazma fırsatı buldum. Bunların başında da Türkiye’de internete uygulanan sansür geliyor. Ceplerindeki milyon dolarlara rağmen, yasadaki boşluklardan faydalanıp ufacık bir blog yüzünden binlerce blog yazarını engelleyebilen fırsatçı, gözü doymaz akrepler yüzünden yazıldı bu yazılar. Youtube’da Atatürk’e hakaret eden bir video yüzünden koskoca bir ülke tüm dünyanın takip etmeye devam ettiği siteyi izleyemez hale geldiğinde ve WordPress 1 yılı aşkın bir süre boyunca engellendiğinde de. İşte bu yazıları hep bu zihniyeti eleştirmek için yazdım. Buna benim dışımdaki diğer blog yazarlarının yazdıklarını da ekleyin. Buna rağmen 2011 Türkiye’sinde hala 9000’in üzerinde yasaklanan ve yasaklanmaya devam eden site var. Son kabak da en popüler blog sitelerinden blogspot’un başında patladı.

Blog yazıları, internet sansürüne karşı yürütülen kampanyalar, İstiklal caddesi’nde yapılan yürüyüşler malesef Türkiye’de daha çok sitenin yasaklanmasıyla karşılık buluyor gibi görünüyor. Çünkü yasa bugünkü haliyle buna uygun. Çünkü bu yasaları günümüz koşullarına uygun hale getirmek, bu yetkiye sahip olan örümceklerin (biolojik örümcekleri tenzih ederim) işine hiç mi hiç gelmiyor. Çünkü kendi ideolojisi, hayat görüşü veya para hırsı yüzünden bu boşluktan çıkar sağlamaya yatkın ve buna cüret edebilecek çok fırsat düşkünü var.

Özetle hak, hukuk, özgürlük diye başlık açalım dediğimizde Türkiye’nin başını ağrıtacak çok mesele var. İnternete uygulanan sansür bunlardan sadece biri. Azınlık hakları, kadın hakları, Kürt sorunu, alkol yasakları, internet/tv sansürü gibi sorunları çözmeyip, 18 yaşına gelen “çocuğa” silah satın alma özgürlüğü tanıyanlar ne “ileri demokrasi”den bahsetsin ne de “özgürleşen Türkiye”den. Yasaklasanız da buluruz yazacak bir yerler… Ta ki sesimize kulak veren birilerini bulana dek!

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,708 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: