:::
okumakta olduğunuz yazı...
Eleştiri, Eurovision, Festival, Haber, müzik, Televizyon, yazılarım

Neden Yüksek Sadakat?

DİNLE: Yüksek Sadakat – Live It Up

Muhtemelen artık yaşlandığım yaş aldığım için artık birçok şeyi yeni neslin takip ettiği gibi edemiyorum. Müzik de benim için aynı kategoriye girdi artık, hatta çoktan. Eskisi gibi herkesin ya da hemen hemen herkesin takip ettiği, kitleleri peşinden sürükleyen birkaç isimden oluşmuyor müzik evreni. Bu tüm dünyada da böyle, Türkiye’de de. Hemen her gün yeni bir isim, yeni bir grup, yeni bir albüm, single, jingle, video, cover… yok öyle böyle değil.

İşte bu samimi itirafımdan sonra hiç mi hiç utanmıyorum Yüksek Sadakat’i tanımıyorum demekten. Sevgili TRT, bu sene eurovision için Yüksek Sadakati seçerken hangi kriterleri göz önüne aldı, nelere önem verdi bilmem. Vardır bir görüşleri elbet. Ancak temsil etme meselesine gelince olaya bir parça farklı açılardan da bakmak gerek diye düşünüyorum.

Eurovision'da Türkiye'yi 2011'de Yüksek Sadakat temsil edecek. Ancak bu temsiliyetin meşruiyetini tartışmak lazım...

Eurovision’u küçüklüğümden beri izlerim. Hemen hemen hepsini. Eurovision’u önemsemeyen bir çok insan da var ama benim için apayrı bir heyecanı vardır nedense. Sadece benim için de değil. Bu müzik olayını takip eden avrupa’da hatta dünyada kitleler, organizasyonlar var. Eurovision’un sadece bir müzik yarışması olmayıp, önemli bir televizyon olayı, renkli bir eğlence ve artık büyük bir show olması, bu olaya hatırı sayılır bütçeler ayrılması, binlerce kişinin canlı olarak, milyonlarcasının da televizyonları başında bu yarışmayı izliyor olması ve 1956 yılından beri aralıksız devam ederek en uzun soluklu TV olayı olması boşuna değil.

Artık şunu kabul etmemiz gerekiyor. 2000’lerden sonra yarışma hızla show özelliği ağırlık kazanan bir niteliğe dönüştü. Sahne showları, danslar, koreografiler, kostümler, sahnede kullanılan ışıklar, şarkının kendisinin, sesin, sözün neredeyse önüne geçti. Katılan grup ya da şarkıcılar için sahne tecrübesi eskisine nazaran çok daha önem kazandı. Bu kişilerin yarışma öncesi katılımcı ülkelerde yaptıkları promosyonlar, fan kitleleriyle olan ilişkileri, hatta yarışmanın yapıldığı ülkedeki sempatik tavırları bile alacakları puanları etkiler hale geldi.

Şimdi tüm bunları dikkate aldığımızda Yüksek Sadakat’in bu skalanın neresinde olduğuna ya da olacağına dair gerçekten en ufak bir fikrim yok. Dedim ya grubu tanımıyorum. Hadi benim fikrimin olmaması doğal diyelim. Ama Yüksek Sadakat’i seçen TRT yetkililerinin de gerçekten bu konuda bir fikirleri var mı? Tekrar aynı noktaya geri dönerek merakımı gidermek istiyorum. TRT bu seçimde hangi kriterleri göz önüne aldı, nelere önem verdi? Neden daha az riskli isimler varken seçim Yüksek Sadakat’ten yana yapıldı? Yapılan onca ankete neden kulak asılmadı? Tüm bunlardan sonra Yüksek Sadakat isminin temsiliyetinin meşruiyeti var mıdır?

En azından Eurovision fan’lerinin büyük kısmının bu seçimden mutlu olmadığını biliyorum. Alınacak sonuçtan da öte, sürecin keyifli geçmeyeceğini öngörmek şu aşamada pek zor değil. Özet olarak TRT’nin bu özensiz seçiminden dolayı hiç mutlu olamadım. Sanırım eurovision’la alakasız arkadaşlarım kadar ilgileneceğim bu sene eurovision’la. Mayıs ayında yarışmanın yapılacağı gece de daha önemli bir planım yoksa belki izlerim. Teşekkürler TRT!

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Anka kuşu kanadını çırpamadı « antibakteriyel - 12/05/2011

  2. Geri bildirim: Yüksek Sadakat, Live It Up, yorum vs… « antibakteriyel - 26/02/2011

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,708 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: