:::
okumakta olduğunuz yazı...
Duyarlı Olmak lazım, Eleştiri, Featured, Politik, yazılarım

doğmadan öldürülmek

Öylece durur bakardım annemin yüzüne en masum ifademi takınarak. Yanlış birşey yaptığımda gözlerindeki ifade yeterdi bana ders almam için. Bana ne bağırdı küçüklüğümde, ne de dayak attı. Babam da. Öyle olsa kesin hatırlardım. Belki de ikinci çocukları olduğum için öğrenmişlerdi bir çocuğun en doğru nasıl yetiştirileceğini, kim bilir? Okula gittiğimde de farklı değildi durum. Şansım yaver gitmiş demek ki, hep bu erdeme sahip hocalara, öğretmenlere denk düşmüşüm. Şimdi bakıyorum da gerçekten şiddetten ne kadar uzak büyütülmüşüm. Şiddet, dövüş gibi kavramlarla ilk “Champion” filmiyle tanışır mı bir insan? İşte o benim.

Belki onun için kaçınmışımdır okul hayatım boyunca altalta, üstüste boğuşan sınıf arkadaşlarımdan, bilmiyorum. Ya da trafikte birbirine giren şoförleri görünce o yüzden başımı diğer tarafa çevirmişimdir. Aslında hayatlarımızda olması gerekeni anlatırken çok “steril” bir tablo çizmiş olabilirim ama benim için gerçek buydu.

Halbuki artık ne çok şeyi kanıksar hale geldik. Şiddet sinemaya gelen filmlerde veya dizilerde gördüğümüz birşey olmaktan çıkalı çok zaman oldu. Artık birebir hayatlarımızın içinde ya görüyor ya da maruz kalıyoruz. Başımızı başka yöne çevirmek de çare değil ki, nereye baksak var; televizyonda, haberlerde, gazetelerde, sokaklarda… sokaklarda!

***

Tehlike! Bu bölgede polis var!

Belki de artık sokaklara bu uyarı yerleştirilmeli: "Tehlike! Bu bölgede polis var!"

Güven hissinin, diğer tüm canlılarda olduğu gibi, insan için de hayati önemi vardır. Yemek, içmek kadar gerekli bir histir bu. Onun için evlerimizde soğuktan korunuruz, trafikte yeşil ışıkta geçeriz, yağmur yağdığında yanımıza şemsiyemizi alırız. Sevdiğimiz birinin yanında olmak isteriz, hayat boyu, yalnız kalmayalım diye. Duygusal olarak kırılmamak için arkadaşlarımızı seçerken temkinli davranırız. Ancak ne kadar zeki varlıklar olsak da, toplum içinde asayişimizi sağlayacak, güvende hissetmemizi temin edecek, bu işle görevli kişilere de ihtiyaç duyarız bir taraftan.

İşte, polisler bir toplum içinde bu asayişi temin etmek için bulunurlar, bulunmalılar. Bir an için ilkokul kitaplarındaki gibi naifçe düşünelim; trafik kurallarına uymayan bir şoföre ceza kesmek gibi mesela. Ya da bir bankayı soyan veya yaşlı bir kadının çantasını çalan birini yakalamak da olabilir. Fakat toplum içinde güven ortamını sağlamakla görevli olması gereken polis gücünün yetki sınırları biraz fazlaca esnetildiğinde ve beline silah da verildiğinde, güven sağlaması gereken bu güç, başlı başına güven ortamını tehdit eden bir birim haline dönüşebilir ki bugün artık bunu görüyoruz.

Başbakanın rektörlerle düzenlediği toplantıyı, demokratik hakları doğrultusunda protesto eden öğrencilere, malesef polis tarafından inanılmaz bir şiddet uygulandı. Bu haliyle bile yeterince üzücü bir olay gerçi ama hamile bir öğrencinin polis tarafından karnına cop ve tekmeyle aldığı darbeler sonucunda bebeğini kaybetmesi, şiddetin boyutunun nerelere kadar kolayca taşındığını da gösterdi bize. Nasıl kolayca cinayet işlenebildiğini. Üstelik de polis tarafından.

1 Mayıs 2010’daki huzurlu ortamın, polis müdahalesi olmadığında sağlanmış olduğunu hatırlatmak istiyorum bu arada. Yoksa tüm bu olaylardan sonra artık bu birimin miyadını doldurduğunu mu düşünmeye başlamalıyız?

***

Öyle bir bakardı ki annem yanlış birşey yaptığımda, hala o ifadesi gitmez gözlerimin önünden. Ama yanlış birşey yapmadığımda da hiçbir zaman keyfi olarak cezalandırılmadım o bakışlarla. Asla dayak yemedim. Bağırmadılar bile bana.

Ama en önemlisi asla daha doğmadan, öldürülmedim.

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

doğmadan öldürülmek’ için 2 yanıt

  1. realistic sign – at least in Syria …
    greetings by
    http://flickrcomments.wordpress.com/2011/04/30/leaders-without-ethics/

    Posted by frizztext | 30/04/2011, 12:30

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: doğmadan öldürülmek | Yok Bile Var - 08/12/2010

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,713 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: