:::
okumakta olduğunuz yazı...
Duyarlı Olmak lazım, Eleştiri, Politik, Televizyon, yazılarım

Osman Sınav’ın suçu ne?

Bunu dün twitter'da göndermiş birisi. Bir photoshop ürünü olduğunu düşünmek istiyorum.

Bu ülkede, aileden sorumlu devlet bakanı, Selma Aliye Kavaf, eşcinsellik hastalıktır diyebiliyor. Rating rekorları kıran Kurtlar Vadisi’nin yönetmeni Osman Sınav, yeni dizisi Kılıç Günü’ndeki eşcinsel ilişkiyi tasvir eden sahne için açıklama yaparken eşcinsellikten ahlaksızlık olarak bahsedebiliyor. Yine aynı kişi, Kurtlar Vadisi’nin fragmanında tüm dünyayı Türk’leştirebiliyor. Fatmagül’ün Suçu Ne adlı dizideki tecavüz sahnesi internette tıklanma rekorları kırabiliyor. Başbakan çıkıp şarap içmeyin, üzüm yiyin diyebiliyor.

Hadi madalyonun diğer tarafına da bakalım. Bu ülkede transseksüeller, travestiler, eşcinseller cinayete kurban gidebiliyorlar. Hrant Dink gibi azınlıklar da cinayete kurban gidebiliyorlar. Birileri kalkıp Pippa Bacca’ya tecavüz edip öldürebiliyor. Başka birileri de sanat galerilerine açılışta önünde içki içiliyor diye saldırı düzenleyebiliyor. Gerçekten de bunlar birbirinden bağımsızdır diyebilir miyiz? Hepsinin münferit olaylar olduğuna inanabilir miyiz?

Bazen nereye kadar duyarsız kalabilirim/kalabiliriz, sınır nedir, hangi aşamaya kadar sabretmek, hangi çizgiden sonra tepki göstermek gerekir, bu tepki nasıl bir tepki olmalıdır, gerçekten cevapsız öylece kala kalıyorum. Şu çok açık. Söylenilen hiçbir laf, öylece havada kalmıyor artık. Ağzınızdan çıkan kelimenin bir ucu bir yerlere dokunuyorsa, mutlaka buna bir destek ya da tepki geliyor bir yerlerden. Hele ki toplumun önünde iyi veya kötü bir şöhretiniz varsa ve söyledikleriniz daha duyulabilirse, sıradan insanlara kıyasla… o zaman çok daha dikkatli olmalısınız.

Bu ülkede travesti, transseksüel, eşcinsel cinayetleri daha önce de işleniyordu. Ancak bu noktadan sonra işlenen her cinayette artık Selma Aliye Kavaf da, Osman Sınav da ve eşcinselliği ahlaksızlık, hastalık olarak gören tüm zihniyetler de sorumludur. Öldürülen her azınlık vakasında dünyayı Türkleştirme fikrinden orgazm olan herkes sorumludur. Bu ülkede meydana gelecek olan tüm tecavüzlerden, tecavüzü sanki fetiş/fanteziymiş gibi gösteren, algılayan, bunun üzerine bu yönde yorum yapan herkes sorumludur.

İşte bu anlamda ifade özgürlüklerimiz sınırsız değildir malesef. Yapılan açıklamaların neye tekabül edeceği hesap edilip öyle konuşmak gerekir. Ben de aynı yöntemden yola çıkarak, tepkilerimizde ölçülü olmayı öneriyorum. Facebook/ Twitter gibi sosyal ağlarda yazılanlar da dahil olmak üzere taşa, sopayla yanıt vermiş oluyoruz zira. Bu durumda da birilerinin canı mutlaka yanıyor. Görünen o ki sağduyuya her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.

Keşke şunu hep hatırlasak. TEK RENK OLMADIĞIMIZI, BİRBİRİMİZİ FARKLILIKLARIMIZLA KABUL EDEBİLMEYİ. Nasıl birileri kahverengi, diğerleri mavi gözlüyse, nasıl birileri sağlak, diğerleri solaksa, bazılarımız eşcinsel, trans, diğerleri heteroseksüel. Bazı kadınların başı açık, bazıları kapalı. Bazıları Türk vatandaşı, bazıları Ermeni, Rum, Kürt… İnsana özgü olan konuşarak anlaşmaktır. Ama ağzınızı saldırmak için açıyorsanız da, sorumluluğuna katlanmalısınız.

Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: al sana ceza! « antibakteriyel - 22/12/2010

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,713 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: