:::
okumakta olduğunuz yazı...
Duyarlı Olmak lazım, Duyuru, Featured, Festival, Görmek lazım

İstanbul 2010 Onur Haftası (Pride Week)

Şimdi size desem ki, bu şehirde (İstanbul’da yani) 18 yıldır, yılın bu zamanlarında LGBTT(*) Onur haftası kutlanıyor, acaba kaçınız şaşırmazdı! Ama valla billa öyle işte. Bu yıl da aynı olayı 18-27 Haziran tarihleri arasında kutluyoruz. Her yıl biraz daha fazla katılımla, her yıl “anlaşılabilir” olmak adına daha büyük umutla ve giderek artan bir coşkuyla. Bu yazım biraz bu yılki etkinlik hakkında bilgilendirici ve bol linkli bir yazı olacak.

Fazla detaylara inmeden hemen Pride Istanbul’un web adresini vereyim: http://www.prideistanbul.org/. Bu sitede programa ulaşabilirsiniz. Tabi iş dolayısıyla bütün etkinliklere katılmam mümkün olmayacak. Ama ben en azından açılışta bulundum. 18 Haziran’da “Aile Salonu” isimli, küratörlüğünü Milen Nae’nin yaptığı bir sergi ile açılış gerçekleşti. Aynı gece ise Eski Dirty’de Açılış partisi vardı.

Aslında bu yazıyı yazmakta bi parça geç kaldım ve doğal bazı etkinlikler yapıldı bile. Ben de bunlardan uzun uzun bahsetmek istemiyorum zira verdiğim adreste zaten etkinliklerin tümü bulunuyor. Hepsi hakkında benim vereceğimden çok daha detaylı bilgiye bu şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat dün akşamki Futbol Maçı’ndan bahsetmek istiyorum. Hayatımda hiçbir futbol maçını ne canlı ne de TV’den izlememiştim ama Onur haftası kapsamında böyle bir maç yapılınca da kaçıramazdım :). Maç, Zincirlikuyu Karting Park’taki halı sahada oynandı. Detayları boşverelim hemen sonucu söylüyorum: Rainbow Rangers:2 – Queer United:2. Maçın hakemi de doğal olarak Halil İbrahim Dinçdağ idi.

Peki daha ne gibi etkinlikler olacak. Mesela bugün (salı) saat 20:00’de, Rengahenk Sanat Evi’nde Esmeray’ın “Yalnız Kadın” isimli oyunu olacak. Daha önce görmüştüm zaten ama hem desteklemek hem de tekrar izlemek adına bir kez daha izleyebiliridim, eğer yakınlarda biyerlerde olabilseydim. Çarşamba gecesi ise önemli bir ödül töreni gerçekleşecek. Saat 21:00’de Garajistanbul’da olabilirseniz, 2010 yılının Hormonlu Domates Ödülleri’ni izleyebilirsiniz. Öncelikle hala oylamaya katılabilirsiniz. Bunun için BURAYA TIKLAMANIZ gerekiyor. Yılın homofobikleri, transfobikleri ödüllerine kavuşacaklar ama oylamaya baktığınızda hangisine oy vereceğinizi şaşıracağınızdan eminim. Hepsi birbirinden fobik zira. Perşembe günü saat 14:30’da “Zeki Müren‘i Seviniz”, 17:00’da “Din ve LGBTT Politika” ve 19:30’da “Boys don’t Cry” film gösterimi olacak. Hepsi de Garajistanbul’da. Cuma gecesi 22:00’dan itibaren Pulp’ta Konser/parti birarada olacak.

"Prayers for Bobby" film gösterimi ve ardından söyleşi, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye'den LGBTT anne-babaların katılımyla gerçekleştirilecek.

Cumartesi gerçek bir hikayeyi konu eden, başrolünü Sigourney Weaver’ın oynadığı, yönetmenliğini Russell Mulcahy’nin yaptığı bir film gösterimi olacak: Prayers for Bobby. Senaryo Mary Griffith adlı eşcinsel hakları savunucusu bir annenin gerçek hikayesine dayanıyor. Ancak etkinlik film gösterimiyle sınırlı kalmayacak. Hemen ardından bir panel de gerçekleştirilecek: “Farklı Ülkeler, Farklı Deneyimler: LGBTT Bireylerin Aileleri Konuşuyor”. Panele sadece Türkiye’den değil, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya’dan da anne’ler katılıyor. Bu anne’lerin o ülkelerdeki Eşcinsel Aile organizasyonlarından (FFLAG-İngiltere, BEFAH-Almanya, AGEDO-İtalya, AMPGYL-İspanya ve tabi LISTAG-Türkiye) geldiğini de ekliyim aynı zamanda. Film gösterimi saat 14:30’da Pera Müzesi’nde, Söyleşi ise 16:30’da yine Pera Müzesi’nde yapılacak. Bu arada LISTAG’ın sitesine de bu adresten ulaşabilirsiniz: http://listag.wordpress.com/. Cumartesi gecesi bir de Sürpriz Parti varmış. Parti Taxim Live’da 22:00’dan itibaren. Başka da detay bilmiyorum, bana da sürpriz olacak :)

Pazar günü ise Onur haftasının son günü. Doğal olarak günün olayı Onur yürüyüşü. Saat 17:00’den itibaren Taksim Tramvay durağında buluşup, umarız ki hiçbir engelle karşılaşmadan İstiklal caddesi’nde yürüyeceğiz. Yürüyüşün gayet renkli geçeceğini söylememe gerek yok sanırım. Geçen yıl 3000 civarında katılımcı vardı, bakalım bu yıl nasıl geçecek! Yürüyüşün hemen ardından Tünel Meydanında “Sokak Eğlencesi” ile bu yılki Onur haftası da son bulmuş olacak. Rengarenk bir hafta dileğiyle! :)

(*) LGBTT: Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel’in kısaltması

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Enhanced by Zemanta
Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

İstanbul 2010 Onur Haftası (Pride Week)” için bir yanıt

  1. güzel yazı olmuş teşekkürler

    Posted by Onur | 23/06/2010, 12:01

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,713 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: