:::
okumakta olduğunuz yazı...
Eleştiri, Eurovision, Festival, müzik, Televizyon, Uncategorized

Eurovision Şarkı Yarışması 1. Yarı final Gevezeliklerim

Eurovision manyaklarının koca bir sene beklediği gün (aslında hafta demek daha doğru olur artık) geldi çattı. Bugün (25 Mayıs) Eurovision Şarkı Yarışmasının 1. yarı finali var. Yarışma birazdan başlayacak ve ben de şarkılar hakkındaki yorumumu eş zamanlı olarak yazacağım. Bu yıl birkaç şarkı dışında hiçbir şarkıyı dinlemedim. Yani bu geceki yarışma benim için şarkıları dinlemek açısından neredeyse ilk olacak. Perşembe günü 2. yarı final için de benzer birşey yapmak istiyorum. Ancak final arkadaşlarımla seyredeceğimden ötürü ona yorumları ertesi gün toptan yaparım artık :)… Lafı fazla uzatmiim en iyisi. Yarışma başlasın!

Share the moment temalı bir giriş. Sahne ve salon çok geniş ve ferah görünüyor. Gerçi seyirciler çok aynı seviyede görünüyorlar. Acaba rahat seyredebiliyorlar mı sahneyi. Bu arada oylama yarışmanın başlamasıyla başlıyormuş. Perşembe günü biz de böyle oylama yapacağız yani. Sunucular lafı uzatmadan yarışmayı başlattı. Ne güzel.

MOLDOVA: Şarkı beni böyle alıp götürmedi. Pek ilk 10 ışığı yok gibi. Yine de diğer şarkıları da dinlemek lazım tabi. Sıradan bir elektronik şarkı işte.

RUSYA: Bu arada kartpostallar ve animasyonlar ilginç. Hoş hatta baya. Heyecandan mı bilmem ama solistin sesi çok titriyor sanki. Güzel bir balad sayılır yine de. Zaten Rusya destekçileri sayesinde rahatça finale çıkabilecektir. Chris de Burgh’u hatırlattı çocuk bana.

ESTONYA: İlginç parça. Çok farklı bir enerjileri var sahnede. Çok sonlarda ya da üst sıralarda yer alabilecek bir potansiyeli var. Bana kalırsa ilk 10’da.

SLOVAKYA: Şimdiye kadar hiç finale çıkamamışlar yazık. Otlara bürünmek bu sefer yarayacak mı acaba? Pek sanmıyorum. Özel birşey göremedim.

FİNLANDİYA: :)) çok sevimliler. 80’lerde gibiler. Şarkıları da biraz tekerleme gibi. İlk 10 yaparlarsa hiç şaşırmam.

*** Reklam arası verildi. Acaba ne kaçırıyoruz şu anda… Ah TRT!!! ***

LETONYA: Çok detoneeee! Üzerinde sabahlık gibi şeyi birazdan çıkarıp showumsu bişey yapmasını bekliyorum. Yoksa korkunç kıyafet. İlk on biraz uzak gibi… aaa çıkarmadı valla…

SIRBİSTAN: Gay oylarına ilk çalışan ülke :)… Tatlı bir parça bu arada. Goran Bregoviç gibi duruyo parça. Tabi biraz da disco disco partizani :)) ama sahne feci. İlk on zor sanki.

BOSNA HERSEK: Duyduğum en iyi Bosna Hersek şarkılarından biri. İlk ona girer mi bilmem ama ben sevdim şarkıyı. Sahnede gereksiz birşey de yok show adına. Tek sorunu pek akılda kalıcı bir parça olmaması.

POLONYA: Yine zor bi şarkı. Showları da biraz abartılı. Ordan oraya bişeyler. Takibi zor geliyo böyle şeylerin bana. Ama sanki finale çıkacakmış gibi hissettim.

*** Zenci olan sunucu kadın çok sevimli bu arada ***

BELÇİKA: Böyle şarkıları seviyorum. Şarkının adı gibi (Me and my guitar) solist gitarıyla çıkmış sadece. Belçika ilk ona çıkmalı. Çıkmazsa yazık olur valla. Çok da alkışlıyorlar… inşallah :)

MALTA: Bülent Özveren’in “etine dolgun” yorumu ne gereksizdi tanrım. Çok klasik bir Malta baladı şeklinde gidiyor şarkı. Güzel ama çok standart. Tabi arkadan çıkan kanat esprisi güzel. Kadın Liza Minelli’ye ne kadar benziyo bu arada.

ARNAVUTLUK: Arnavutluk standartlarının çok üzerinde bir altyapısı var şarkının. Güzel güzel. Gerçi böyle çok elektronik şarkılar pek iş yapmıyo eurovision’da ama umarım ilk ona girerler. Backvokaller çok tatlı :)

YUNANİSTAN: Salon çok eğleniyo gibi görünüyor burdan. Bana çok tipik Yunanistan gibi geldi şarkı ama dansçı oğlanlar gay oylarını toplar götürür valla :) İlk ona girsinler ya. Bi daha seyretmek isterim.

PORTEKİZ: Genelde çok başarısız bulurum şarkılarını. Fakat en azından solistin sesi çok güzel. Şarkıda bi halt yok. Sanki 90’lardan kalma gibi. İlk ona girerlerse solistin sesine çok şey borçlular.

MAKEDONYA: Şarkı feci. Makedonca rap de kurtarmaz. Solist biraz yakışıklı biri olaydı final için az da olsa bir şans tanırdım.

BELARUS: Şarkıyı ingilizce söylediklerine inanmak zor. Şarkı da berbat zaten. Pee-break için uygun zaman! Bu arada bu sene bi kanat modası var sanırım. Bunlarda da kızların arkasında kelebek kanatları belirdi.

İZLANDA: Finale çıkması gereken şarkılardan biri. Backvokallerle birlikte hepsinin tombul olması da çok sevimli. Ayrıca sahnede show adına gereksiz birşey olmamasını da çok sevdim.

Hemen ilk 10 tahminimi sırasız olarak yapayım: Rusya, Estonya, Finlandiya, Sırbistan, Bosna Hersek, Belçika, Malta, Arnavutluk, Yunanistan, İzlanda… Bakalım kaç tanesini tutturucam :)

Ve finale çıkanlar: Bosna Hersek, Moldovya, Rusya, Yunanistan, Portekiz, Belarus, Sırbistan, Belçika, Arnavutluk, İzlanda. Bu durumda 7 tanesini bilmişim. Eh idare eder!

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Reblog this post [with Zemanta]
Reklamlar

About Taquo

Singer, songwriter, lyricist, youtuber, blogger and.... ummmm dentist :). Also a bit of graphic designer. Based in Barcelona. Please don’t hesitate to contact. I’m almost everywhere (check out my social links)

Tartışma

Eurovision Şarkı Yarışması 1. Yarı final Gevezeliklerim’ için 2 yanıt

  1. Gugıldan büyük hizmet! Eurovision tahmin gadget’ı:
    http://www.google.com.tr/intl/tr/landing/eurovision/index.html

    Her halta el atmasa duramaz zaten pis, kıpırdak gugıl…

    Posted by Koray | 28/05/2010, 17:08

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

  • 105,713 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: