:::
okumakta olduğunuz yazı...
Duyarlı Olmak lazım, Eleştiri, Featured, Haber, Politik

ötekileştirebildiklerimizden misiniz?

– “İzmir’de 3 kişiyi öldüren seri katilin nüfusu Mardin, Nusaybin’e kayıtlı”
– “3. kurban travesti Mustafa”

Bu cümleler, İzmir’deki seri cinayet haberleri sırasında araya sıkıştırılmış olsa da sık sık duyduğumuz cümleler. “Seri katil”, “seri cinayet” başlıklarıyla bu tatsız olayı rating uğruna iyice Hollywood filmi tadında sunan haber bültenlerimiz, katil yakalanınca da başka edilecek bi laf yokmuş gibi nüfusunun Mardin’e kayıtlı olduğunu, döne döne altını çizerek söylediler. İstanbul, Ankara, İzmir değil, Mardin. Yani, bu taraflardan değil, ordan. Yani muhtemelen “Türk” değil, “Kürt”. Yani “bakın katil ordan çıktı”. Bir kişi üzerinden tüm bir bölge halkını (bu cümle içinde Kürt’leri) mimleyen, hedef gösteren, aşağılayan kısaca ötekileştiren daha can sıkıcı, etikten yoksun, ayrımcılığı pompalayan bir laf daha olabilir mi?!

Olabilir. O da üçüncü kurbanla ilgili. Hemen hemen tüm haberlerde son kurban Travesti Mustafa olarak duyuruldu. Artık bir kadın olmasına rağmen travesti dendi, artık Azra olmasına rağmen de Mustafa. Bile bile ve özellikle böyle söylendi hafifletici bir sebepmiş gibi. Diğer kurbanların aileleriyle konuşurken, onun ailesiyle ilgili bir tek haber verilmedi. Çünkü o “travestiydi”! Bizden biri değil, ordan bi yerdendi. Farklı bir yaşamı, yönelimi, cinsiyet kimliği vardı. O ne kadar artık Azra olsa da, haberlere konu olunca hala travestiydi, hala Mustafa’ydı! Çünkü “Öteki”ydi…

Bu “öteki” durumu, Türkiye’deki en temel sorunlardan biri ne yazık ki. Kendimiz gibi olmayanı kabul edememe, dışlama ve hatta bazı durumlarda yok edip ortadan kaldırmaya kadar varan faşizanca bir anlayış işte. Ağır milliyetçi zihniyetin (daha ilkokuldan başlayarak) bu kadar derinlere işlenmesinin sonucunun da böyle olması kaçınılmazdı elbette. Düşünsenize “Türküm doğruyum çalışkanım…”dan tutun da, Hürriyet gazetesinin meşhur mottosu “Türkiye Türklerindir”e varana kadar, o kadar herşeyin içinde var ki bu “ötekileştirme”, koca birkaç neslin beyninin bunlarla yıkanması pek de şaşırtıcı değil doğal olarak…

Halbuki Türkiye asla sadece Türklerin olmadı. İster kabul edin, ister etmeyin bu topraklarda Ermeniler de, Rumlar da, Kürtler de, eşcinseller de, transseksüeller de özetle “öteki” görülen her kim varsa hepsi de Türklerle birlikte yaşadı ve yaşayacak. Bu yüzden amaç huzur, barış içinde yaşamaksa artık kendimizden farklı olanla ilgili anlayışlarımızı güncelleme zamanı gelmiştir. Zira asla öteki diye birşey olmadı. Hepimiz her zaman bir’dik, hala da bir’iz.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Reblog this post [with Zemanta]

About Hakki Fenerci

Digital Artist, NFT Artist, Illustrator, Graphic Designer based in Barcelona. Singer, Songwriter, Lyricist and (tadaaa) Former Dentist :).

Tartışma

ötekileştirebildiklerimizden misiniz?’ için 4 yanıt

 1. Çok güzel bir yazı olmuş Tarkan. Herkes bir kutuplaşma içinde, eskisi gibi değiliz, illa bir sınıfa ait olmalıyız ve diğer sınıflardan nefret etmeliyiz sanki. Bu çok yanlış gerçekten..

  Posted by Can | 29/04/2010, 23:18
  • aslında fizik kuralı gibi di mi? bir kutupta ne kadar uç noktadaysan, orta noktadaki gerilim o kadar fazla oluyo. değişim kendimizden başlamalı, diyorum.

   Posted by TRKN | 29/04/2010, 23:31

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: antibakteriyel: 2010 istatistikleri « antibakteriyel - 05/01/2011

 2. Geri bildirim: Tweets that mention ötekileştirebildiklerimizden misiniz? « Su ve Sabun -- Topsy.com - 30/04/2010

Siz Ne Düşünüyorsunuz? Yorum filan...?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitterttıklattırdıklarım

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Şunlardan Bahsederim…

Falanca bi zaman yazdıklarım

Kopyalayanın ensesindeyim!

Protected by Copyscape Originality Checker

Gelenim gidenim boldur

 • 107.652 kere tıklamışlar zira

StatCounter

wordpress hit counter kişi ziyaret etmiş Personal Blogs Blog Directory & Search engine Follow Me on Pinterest
%d blogcu bunu beğendi: